Hammaste krigistamine ehk bruksism väikelastel - mis seda põhjustab?

Hammaste krigistamine ehk bruksism väikelastel - mis seda põhjustab?

07. Sep 2014, 08:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hammaste krigin mõjub mõnedele inimestele sama õõvastavalt nagu küüned kriiditahvlil. Mida aga teha, kui krigistajaks on sinu oma laps? Hammaste krigistamine on üle aasta vanuste laste puhul küllaltki tavaline ning enamikel juhtudel on see lühiajaline komme, mis kuue aasta vanuseks üle läheb.

Hammaste kokkusurumise ja krigistamise ametlik termin on bruksism ning seda esineb kõige tihedamini öösel, lapse uneajal. Kuigi see võib lapsevanemale kõlada pisut hirmutavalt, ei pruugi see enamikel juhtudel lapse hammastele mingit jäädavat kahju tekitada. Mõnel puhul võib hammaste krigistamine olla märk tervislikust või psühholoogilisest probleemist, nii et kindlasti tasuks sellesse siiski süveneda ning professionaalidelt nõu küsida.

Mis põhjustab lastel hammaste krigistamist?

Kuigi ühtegi ühest põhjust ei ole tuvastatud, on hammaste krigistamist seostatud mitmete potensiaalsete probleemidega. Väikelastel (ja ka vanematel lastel) võivad hammaste krigistamist põhjustada:

  • Hambumusanomaaliad (nt. ülemine ja alumine hambarida ei ole kohakuti)
  • Meditsiinilised probleemid (hammaste krigistamist on seostatud erinevate terviseprobleemidega, nende hulgas dehüdratsiooni, allergiate ja toitainevaese dieediga)
  • Kõrvapõletikust või muust haigusest tingitud valu
  • Hammaste lõikumisega seotud valu
  • Stress ja ärevus (põhjustajateks võivad muuhulgas põhjustada, kolimine, õe või venna sünd, rutiinimuutused või muud stressiallikad)

Harilikult ei peeta hammaste krigistamist tõsiseks probleemiks ja enamus lapsi kasvavad jäävhammaste tuleku ajaks sellest välja. Seevastu võib hammaste krigistamine häirida lapse und ning põhjustada tihedaid öiseid ärkamisi. Lisaks võivad hammaste krigistamise tulemusena tekkida pea- ning lõuavalud, mis võivad lapsele ebamugavust valmistada, eriti öösiti.

Kas mina saan hammaste krigistamist ravida?

Kui hammaste krigistamise tagajärjed ning mõju sinu lapse hammastele valmistavad sulle muret, tuleks lapsega kindlasti hambaarsti juurde minna, eriti jäävhammaste puhul. Kui vaja, saab hambaarst lapsele määrata hambakaitsme, mida laps öösiti kanda saab, et jäävaid kahjustusi vältida.

Kui sul õnnestub lapse hambakrigistamise põhjus välja selgitada, võib see aidata sul seda ennetada. Kui sa kahtlustad, et krigistamist põhjustab hammaste lõikumisest tingitud valu, võid lapsele enne magamaminekut anda midagi valu leevendamiseks, näiteks määrida igemele spetsiaalselt beebidele mõeldud tuimestavat igemegeeli.

Juhul, kui kahtlustad mõnd muud tervisehäda, näiteks allergiaid, tuleks kindlasti konsulteerida perearsti või lastearstiga. Stressist põhjustatud hambakrigistamise korral tuleks püüda lapsega tema hirmudest ning ärevusest rääkida. Kui teil ei ole veel kindlat magamaminekurutiini, püüdke see muuta lapse jaoks nii lõõgastavaks ja rahulikuks kui võimalik. Mõnus soe vann, eraldi aeg kaisutamiseks, ekraanivaba aeg (vähemalt tund enne uneaega) ning üheskoos lugemine võivad aidata sinu pisikesel rahuneda ning lõõgastuda.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi

eveliiy eveliiy 11. Sep 2014, 23:47

Huvitav teada