Iga vanem võiks teada, kuidas elustada last

Iga vanem võiks teada, kuidas elustada last

16. Sep 2016, 13:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Õnnetused juhtuvad harva meedikute vahetus läheduses. Laps talub hapnikupuudust viis minutit. Pärast seda saabub ajusurm ja last enam tagasi ei saa. Need kriitilised viis minutit kuluvad kiirabil ära välja sõitmiseks. Sellepärast on tähtis, et lapsega koos olev täiskasvanu alustaks kohe ise elustamist, vahendab Postimees laste esmaabi koolitusel õpetatut.

"Tegutse! Asja hullemaks teha ei saa. Kui sa midagi ei tee, sureb laps niikuinii," paneb esmaabikoolitaja Margit Pärn vanematele südamele.

Inimest, olgu ta suur või väike, tuleb hakata elustama juhul, kui puuduvad kolm elusignaali: ta on teadvuseta, ei hinga ning pulssi pole ehk põhimõtteliselt on ta surnud. Laste puhul on suust suhu hingamise ja südamemassaaži ehk kannatanu rinnakule surumise vahekord 2:15 (täiskasvanutel 2:30). See tähendab, et kaks korda tuleb hingata ja seejärel 15 korda sirgete kätega rinnaku keskele vajutada, nii et rindkere vajuks 3–4 sentimeetrit. Kasuks tulevad teadmised inimese anatoomiast, et rinnaku asemel ei surutaks maole, mis asub pisut allpool.

Suust suhu hingamiseks tuleb kannatanu pea hingamisteede avamiseks kergelt kuklasse lükata ja et see seal ka püsiks, näiteks esmaabivahendite kott või kampsun turja alla asetada. Siis tuleb suruda abivajaja nina kinni ja panna oma suu tihedalt ümber tema suu, et sissepuhutav õhk välja ei pääseks. Tugevasti puhuda pole vaja - piisab üsna tavapärasest väljahingamisest. Tähtis on jälgida, et sissepuhumisel lapse rindkere liiguks. Alla üheaastaste laste pead kuklasse lükata ei tohi ja beebi elustamisel tuleb katta oma suuga nii tema nina kui ka suu!

Südamemassaaži tegemine väsitab kiiresti ära. Seepärast on hea, kui elustamisel osaleb kaks inimest - üks puhub ja teine teeb südamemassaaži, vajadusel saab kohad vahetada. Südamemassaaži ajal ei tohi käsi kannatanu rindkerelt üles tõsta ja elustamistegevust katkestada. Kui on vaja kohti vahetada, siis kunstliku hingamisega tegeleja teeb oma kaks suust suhu puhumist ära ja jätkab kohe massaažiga.

Elustamisel võib juhtuda, et pulss küll tekib, kuid hingamine pole veel taastunud. Sel juhul tuleb südamemassaaž ära jätta ja jätkata kunstliku hingamisega 12–14 korda minutis, samal ajal kogu aeg kontrollida, et pulss oleks ikka olemas.

Loe tervet õpetust lapsele erinevate õnnetuste korral esmaabi andmisest Postimehes! Ka Emmede Klubis on ilmunud artiklisari lastele esmaabi andmisest, sarja artikleid saad lugeda SIIN


Kas Sina oskad elustada?