Laps keeldub uinakust: Miks see juhtub ja mida teha?

Laps keeldub uinakust: Miks see juhtub ja mida teha?

12. Jan 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Miks 2-aastane keeldub magamast?


 Iga lapsevanem teab seda stsenaariumit:

On näha, et laps on väsinud – ta haigutab ja hõõrub oma silmi; viskub põrandale ja puhkeb pettumusest nutma kui ta klotsitorn kokku variseb – aga siiski ei nõustu ta magama minema. 

Seletus sellele on lihtne - kuigi lahendus ei pruugi olla: 2-aastased võitlevad magama minemise vastu lihtsalt selle pärast, et nende arust on kõik muu nii huvitav. Sinu uudishimulikul lapsel on nii palju teha ja näha, ning ta kardab, et kuni ta magab, jääb ta millegist ilma.

Samuti, nagu ka teised 2-aastased, hakkab Su laps aru saama, et ta on omaette isiksus, eraldi sinust ja ta üritab maksimaalselt enda iseseisvust näidata. Uinakust keeldumine on üks moodus sinu käest kontrolli endale võtta.

Aga mida siis teha kui Su kahene keeldub magamast?

Säti ajastus õigeks: Beebina magas su laps ilmselt 2-3 korda päevas. Nüüd, kui ta on 2, magab ta arvatavasti kord päevas. 

Hea aeg lõunauneks on vahetult peale lõunasööki. Kui ta varem magama paned, on laps juba õhtuks viril ja väsinud ja hilisem lõunaune aeg võib tal hiljem ööunne minekut takistada.

Ole järjepidev. 2-aastane vajab rutiini, et ennast kindlalt tunda. Kui une-eelne rutiin on iga päev samasugune ja samadel kellaaaegadel, teab ta, mida oodata ja võid loota, et ta on koostööaltim.

Kui ta loeb tavaliselt näiteks 3 raamatut, enne kui Sa ta voodisse viid , ära jäta seda vahele, isegi, kui sul on kiire. 

Kui su laps jääb sinuga koju, pane laps lõunaund magama samasse kohta, kus ta magab öösel. Ära käsi tal magada diivanil või Sinu voodis. See aitab tal seostada enda voodit magamisega ja aidata tal kiiremini uinuda.

Kui Su laps käib päevahoius või lasteaias ja magab seal, ürita nii lasteaias kui kodus sama rutiini jälgida.  Vaata, et tal oleks oma kaisukaru ja/või tekike ka lasteaias kaasas. Proovi laps nädalavahetustel ka samal ajal magama panna.

Veendu, et su laps jääb õhtuti ise magama. Kui ta on õppinud ise uinuma, ilma sinu kussutamisteta või unelauludeta, õpib ta seda tegema ka päevase unega. Kui Su tehtavad unerutiinid vajavad parandamist, on praegu õige aeg alustada.

Jää enesele kindlaks ja rahulikuks. Ei ole lihtne hakkama saada lapsega, kes keeldub magamast, aga parim, mida sa saad teha, on talle mitte välja näidata, et ta sind endast välja ajada suudab.

Püüa vältida “lahinguid” une pärast. Lihtsalt, ütle talle, et ta näeb unine välja ja vajab puhkust ja et sina vajad seda samuti.

Seejärel tee talle kalli-musi, säti ta teki alla ja lahku toast. Kui ta nutma hakkab, mine ta juurde tagasi ja rahusta teda – aga ära heida tema kõrvale pikali. Kui sa seda teed, harjub ta magama jääma nii, et sa oled tema juures ja sul tekivad uued probleemid.

Kui su 2-aastane keeldub siiski magamast, jäta talle mõned mänguasjad ja raamatud ja ütle talle, et on “vaikne aeg”.

Ta ei tunne ennast küll nii puhanuna, kui siis, kui ta oleks maganud, aga tund-või kaks lihtsalt rahulikult olemist mängimise ja ringi trampimise asemel, aitab tal siiski natuke energiat koguda.

Emmede Klubi


Huggies Super Dry
20130111123337-48565.jpg