Laps võiks käia ujumas ja mitmekülgses rühmatrennis, mitte harrastada kindlat spordiala

Laps võiks käia ujumas ja mitmekülgses rühmatrennis, mitte harrastada kindlat spordiala

03. Jul 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse kehalise aktiivsuse arendamisega võib alustada kasvõi beebieas, kuid oluline on jälgida treeningtundide mitmekesisust - ühe kindla spordiala harrastamine ei tule lapsele enne kümneaastaseks saamist kasuks, soovitab füsioterapeut.

Emmede Klubi lugeja küsib: kui vana lapse peaks panema trenni ja milline trenn oleks väiksele lapsele sobivaim?

"Sõna trenn viitab minu mõtteviisis sportlike saavutuste parandamisele ning see ei peaks olema väikeste laste puhul eesmärk omaette. Küll aga on mõõdukas kehaline aktiivsus lapsele kasulik," vastab lastefüsioterapeut Kadri Englas.

Englase sõnul on kuni kümneaastaste laste puhul oluline, et kehaline aktiivsus oleks mitmekülgne - mitte ainult ühe kindla oskuse või spordiala arendamisele suunatud.

"Füsioterapeudi pilgu läbi on üks kasulik ja arendav tegevus ujumine. Sellega võiks alustada pärast lapse sündi esimesel võimalusel. Kui see õnnestub, siis kujuneb ujumisest sageli tore tervislik ajaviide, mis ühendab last ja vanemat ning ühtlasi pakub mõnusa füüsilise koormuse.

Lisaks ujumisele on kindlasti oluline, et lapsel oleks võimalus joosta, ronida, turnida, hüpata, palli mängida ja jalgrattaga sõita," annab Englas nõu.

Kasulikud on ka spordiklubide, koolide ja lasteaedade juures antavad väikestele lastele mõeldud treeningtunnid, mis just sellist vaheldusrikkust ja mitmekesisust pakuvad.

"Peamine soovitus on enne väikese lapse kuhugi rühma kirjapanemist tutvuda tegevuse sisuga ning veenduda, et tegevused on mängulised ja mitmekesised," toonitab Englas.

Kindlasti tuleb treeningu valimisel silmas pidada ka lapse tervislikku seisundit: kui lapsel on kaasasündinud või elu jooksul omandatud haigus, näiteks liigeshaigused, diabeet, astma vms, peab enne treeningu valimist konsulteerima füsioterapeudiga, perearstiga ja/või eriarstiga.

Vanemate laste puhul tuleks Englase sõnul trenni valikul arvestada lapse enda eelistusi, tulevikuplaane, füüsilisi eelduseid jne.

 

Kadri Englas on Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse lastefüsioterapeut, arendus- ja kvaliteedijuht ja Eesti füsioterapeutide liidu juhatuse liige. Temaga saab ühendust mobiilil 5333 75 23, tavatelefonil 47 25 437 või e-maili teel kadri.englas@hnrk.ee.



Kuidas harrastatakse sinu peres kehalist aktiivsust?

HNRK_logo_sinine_eesti 

20140430102255-67315.jpg

eveliiy eveliiy 03. Jul 2014, 09:08

Meie käime pojaga vähemalt kord nädalas ujumas. Maal vanaema juures käies
( üritame ka seal ikka korra nädalas kindlasti käia), saab poja tervepäeva vabalt joosta. Ka rattaga oleme seal sõitnud.

30. Apr 2014, 11:47

Meie käime Martiniga iga päevõues jalutamas. Enamasti tuleb minul km u. 10.
Martin istub enamus aja vankris või jookseb koos emmega kaasa oma väikeste sammudega 😀 Kuskilt rühma treeningutes või ujumas me ei käi . Korra käisime ja siis saime juba viiruse külge, kardan rahvarohkeid koos olemisi.