Valmista vanem laps noorema sünniks ette

Valmista vanem laps noorema sünniks ette

01. Jun 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui Sa oled rase ja Sul on juba üks laps kodus, painavad Sind kindlasti mõned unetud ööd, kus Sa mõtled, kuidas Sa mõlema lapse kasvatamisega hakkama saad. Ilmselt oled juba endalt küsinud, kuidas väiksema sünd mõjutab vanemat last ja kuidas mõlemaga tegeleda. Ära muretse selle pärast liigselt. Lõppude lõpuks Sa juba tead, kuidas vastsündinu eest hoolitseda ka sinnani on veel veidi aega.

Millal peaks lapsele rääkima noorema pereliikme saabumisest?

Seda ei ole soovitatav teha liiga vara. Kui laps on näiteks 1.5-aastane on 7-8 kuud tema jaoks liiga kauge tulevik. Samas on 1-3 aastased juba hämmastavalt mõistlikud. Kindlasti märkab ta Sinu kasvavat kõhtu ja võib-olla ongi siis õige aeg talle lähenevast sündmusest teada anda. Räägi talle, et Sinu kõhu sees kasvab väike beebi ja lase tal kõhtu katsuda. Sellest võib aeg-ajalt lapsega veel rääkida, aga seda ei peaks liiga palju ja liiga detailselt rääkima. Alla 3-aastased ei mõista veel täpsemalt beebi sündi ja milliseid muudatusi see endaga kaasa toob.

Valmista lapsed ette!

Väga oluline on lapsega võimalikult palju aega koos veeta, sest peale beebi sündi teie elu muutub veidi. Samal ajal veendu, et Su laps oleks Sinu sünnitusmajas olemise ajal koos toredate inimestega, kes tema eest sel ajal hoolt kannavad. Käige tihti vanaemal, vanaisal, tädil või onul külas, kes tema eest sel ajal hoolitsema hakkavad.
Lapsel on võib-olla keeruline mõista, mida see vastsündinu täpselt endast kujutab. Vaadake koos pilte, kus vanem laps on vastsündinu olnud. Selgita talle, et tema noorem õde või vend on alguses samasugune pisike. Ära ütle talle, et beebi saab temaga kohe sõbraks ja nad hakkavad koos mängima, sest esimesel eluaastal see veel tõenäoliselt nii ei ole. Lapse vaatevinklist väike beebi pigem häirib teda alguses, aga hiljem on temast rohkem seltsi.

Kuidas sünnituseks ettevalmistuda?

Enne sünnitust mõtle, kes hoolitseb Su suurema lapse eest haiglas olemise ajal. Kui laps jääb isaga koos selleks ajaks koju, ütlegi talle nii. Parem, kui ta kuuleb seda Sinu käest.

Kui Sa tahad, et laste esimene kohtumine läheks hästi, planeeri selleks parim aeg. Ideaalis võiks laps tulla teid sünnitusmajja vaatama, kui väiksem beebi magab - siis saad Sa oma vanemat last kallistada ja hoida ja te saate koos vastsündinut vaatama minna.

Te olete lapsega eraldi umbes 3 päeva, nii kaua, kui Sa oled sünnitusmajas. Lase kellegil endale palatisse veidi maiustusi tuua, et Sa saaks neid lapse külastuse ajal talle pakkuda.

Kuidas tegutseda kahe lapsega esimestel nädalatel?

See ei pruugi alguses lihtne olla, aga miski pole võimatu. Siin on teile mõned nõuanded:

  • Sööma peaks õigeaegselt. Kui Sa ei ole jõudnud päeva jooksul süüa teha, võid Sa õhtusöögiks näiteks järele jäänud lõunasööki soojendada.
  • Ära lükka tagasi sugulaste ja sõprade abi pakkumist - ära karda abi küsida.
  • Võtke esimestel elunädalatel rahulikult. Tähtis, et te olete koos - see väike tolmukiht mööblil võib oodata!
  • Kui Sa jõuad, võiksite iga päev välja värske õhu kätte jalutama minna.
  • Aruta suurema lapsega ka asju, mis ainult teda huvitavad. Kindlasti saate päeva jooksul koos ka "suure lapse" mänge mängida.
  • Lase lastel varajasest east koos aega veeta ja ütle alati suuremale lapsele, kui väga Sa tema abi hindad.

Emmede Klubi