Ohutu näputoitumine - 7 nõuannet

Ohutu näputoitumine - 7 nõuannet

29. Sep 2017, 14:32 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti lastearstide seltsi imiku toitmisjuhise järgi peaks tita esimene lisatoit olema vedel püree, pehmeks keedetud köögivilju võiks lapsele kätega söömiseks pakkuda umbes üheksa-kümne kuu vanusena. Viimastel aastatel on aga emade seas populaarsust kogumas näputoitumise teooria, mis julgustab juba kuuekuusele beebile pehmet tükitoitu kätega söömiseks pakkuma. Võimalus toidupala, toidu kogust ja söömise kiirust ise valida ning perega ühisel söömaajal osaleda annab lapsele aluse heade toitumisharjumuste tekkeks terveks eluks, lisaks arendab see lapse motoorikat.

Toidu kurku ajamise ja lämbumise eest peaks näputoitu söövat beebit kaitsema okserefleks - kui midagi satub lapse suus kurgule liiga lähedale, hakkab ta kohe köhima ja läkastama, tuues palakese suus uuesti ettepoole. Paraku ei ole okserefleks siiski sajaprotsendine meetod lämbumise ennetamiseks. Jagame seitset nõuannet, kuidas nautida näputoitumise kasutegureid, kuid tagada siiski ohutus:

  • Kuigi tavaliselt räägitakse näputoiduga alustamisest kui laps on kuuekuune, tuleks tegelikult vaadata ikkagi lapse arengut, mitte vanust. Näputoitu võib pakkuda lapsele, kes suudab sirgelt istuvas asendis süüa. Näputoitu ei sobi mingil juhul pakkuda nt lamamistoolis poollamavas asendis. Üheks näitajaks, et beebi on lisatoiduga alustamiseks valmis, loetakse kaasasündinud keele väljatõukamise refleksi kadumist. 

  • Kui beebil tekib näputoitu proovides pidevalt okserefleks, ta köhib ja läkastab mitmeid kordi, siis ei ole ta tükiliseks toiduks veel valmis. Lükka lisatoidu pakkumine veidi edasi või paku lapsele püreesid ning proovige näputoiduga mõne aja pärast uuesti. 

  • Näputoiduga alustamiseks sobivad ainult pehmed köögiviljad. Toidu tekstuur on paras, kui laps saab pala hõlpsalt kätte võtta, kuid samas on see sõrmede või igemete vahel kergesti purunev. Hästi sobivad esimeseks näputoiduks brokkoli ja lillkapsa õisikud aurutatuna. Kui laps on nendega juba harjunud, siis järgmiseks muud pehmeks töödeldud köögiviljad ja puuviljad, toorena aga pehmemad viljad nagu banaan või avokaado. Tooreid kõva tekstuuriga köögivilju ja puuvilju beebile kätte anda ei maksa. Näiteks toores õun on üks lämbumisohtlikumaid toidupalasid! Kindlasti tuleb hoiduda beebile ja ka väikelapsele tervete viinamarjade või kirsstomatite jt väikeste ümmarguste kõvade viljade tervena pakkumisest. 

  • Ära väldi püreesid. Kuigi ise söömine on beebile arendav, on seda ka erinevate toidutekstuuridega tuttavaks saamine. Ka täiskasvanud söövad vahel püreesuppi.

  • Kaalu püreetoidu ja näputoidu kombineerimist ning pikkamööda näputoidule üle minemist. Näiteks võid alustuseks pakkuda lapsele näputoiduks brokkolit ja lillkapsast, kuid toita liha siiski püreena, sest see on sitkem ja läheb kergemini kurku. Kui tita on pehmete köögiviljade söömisega juba täiesti harjunud, võite liikuda sammu edasi. 

  • Söövat-joovat beebit ei tohi kunagi üksi jätta. 

  • Kuna beebid kipuvad suhu pistma kõike, mille kätte saavad, võiksid kõik lapsevanemad olla kursis lämbuvale lapsele esmaabi andmise võtetega. Vaata artiklit ja videot Emmede Klubis!

 

Millises vanuses ja milliste toidupaladega alustasid Sina oma lapsele näputoidu tutvustamist?