8 veidrat muutust raseduse ajal

8 veidrat muutust raseduse ajal

02. Jan 2014, 00:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sinu muutuv keha.

Raseduse ajal toimuvad kehaga suured füüsilised muutused, alates suurenevast kõhust turses jalgadeni. Tõime välja kaheksa kõige kummalisemat asja, mis raseduse ajal organismis aset leiavad. 

Sa kasvatad täiesti uue organi. 

Sinu kõhus ei toimu raseduse ajal ainult beebi areng – rasedad naised kasvatavad ka sel ajal täiesti uue organi.

Platsenta on inimorganismis ainus ajutine organ. See hakkab moodustuma umbes nädal aega peale viljastumist, kui munarakk kinnitub emaka seinale.

Platsenta ülesandeks on olla poorne tõke ema ja lapse vere vahel.

Ema veresoonte kaudu tulevad toitained ja hapnik platsentasse, kust loote veresooned läbi platsenta omakorda saavad neid aineid, mida on tema kasvamiseks vaja. Samamoodi vabaneb loode jääkainetest.

Platsental on aga ka teine, vähem tuntud roll. See 2.2kg tume-punane kogum on ühtlasi ka endokriinne organ, mis eritab hormone. Need hormoonid (hCG, östrogeen ja progesteroon) on rasedusele otsustava tähendusega ja valmistavad ka piimanäärmeid imetamiseks ette. 

Luudevahelised ühendused muutuvad pehmeks.

Beebi pea peab sünnitusel jäigast vaagnast läbi mahtuma. Õnneks on kehal raseduse ajal selleks oma nipp: hormoon relaksiin, mis lõdvestab luid koos hoidvaid kõhresid.

Relaksiin pehendab vaagnaliidust – kohta, kus häbemelüü paikneb kõhrelise kaarena põie ees.

Selline pehmenemine muudab sünnituse lihtsamaks, kuid kahjuks ei piirdu see pehmenemine ainult vaagnaga – relaksiin, mis on raseduse ajal kehas normaalsest tasemest 10 korda kõrgem, mõjutab kõiki keha liigeseid.

See hormoon on üks rasedusaegse liigese- ja seljavalu põhjustaja.

Ka rasedusaegsest kingasuuruse kasvamises võib “süüdistada” relaksiini ja liigeste lõtvumist. 

Mälu võib kehvemaks muutuda.

Oota, mida ma nüüd tegingi? “Raseda mälu” ja hajameelsus ei ole 2010a uuringu järgi müüt.

Uuring näitas, et raseduse teisel ja kolmandal trimestril sooritavad rasedad naised ruumilise mälu teste olulisemalt halvemini, kui nende mitte-rasedad suguõed. Uuringu teostaja, Diane Ferrar Bradfordi Ülikoolist Inglismaal, ütles LiveScience-ile: ”On võimalik, et selles on süüdi hormonaalsed muutused või hoopis rasedusega vallandunud meeleolumuuutused.

Sind võib kimbutada iiveldus.

Kõigepealt, halvad uudised – hommikune iiveldus on müüt. Tegelikult, võib iiveldus ja oksendamine tabada rasedat ükskõik millisel hetkel päeva jooksul. Õnneks mõõdub see “kõrvalmõju” tavaliselt raseduse 12. nädalaks.

Keegi ei ole täiesti kindel, miks rasedaid hommikune iiveldus kimbutab, aga 2008a uuring näitab, et iiveldus võib olla seotud keha kohanemisega, et kaitsta arenevat embrüot. Uuringus leiti, et kõige sagedamini tekib iiveldus tugevate lõhnade ja maitsete peale, mis viitab sellele, et organism üritab potensiaalselt ohtlike ainete tarbimist ennetada.

Hommikune iiveldus tabab naisi umbes samal ajal, kui embrüo esialgsed organid arenevad – keha võib sellel ajal ülimalt ettevaatlik olla. 

Sinu süda valutab.

…aga mitte selle pärast, et sa oled kurb. Kõrvetisi (inglise k – heartburn) põhjustab antud juhul surve, mida kasvav emakas seedeelundkonnale osutab.
Tavaliselt hoiab söögitoru sulgurlihas maohappeid luku taga kui rõhk kõhus peaks suurenema. Aga raseduse ajal lõdvestab hormoon progesteroon sulgurlihast.  Ja mida suuremaks beebi kasvab, seda rohkem ta sooltele ja maole rõhub.

Su põis pigistatakse kokku.

 Igaüks, kes on rase olnud või näinud wc-ukse taga rasedate rivi, teab, et sage vajadus tualetti külastada, saadab naist läbi terve päeva.

Selle põhjuseks on jällegi kasvav laps, kes surub põiele, kusitile ja vaagnapõhja lihastele.

See surve ei põhjusta mitte ainult tihedaid wc-külastusi, vaid ka köhimine, aevastamine või naerma hakkamine võivad “lekkeid” põhjustada.

Su organismis on nüüd 50% rohkem verd.

Organismi suur töö raseduse ajal nõuab ka rohkem veresooni ja rohkem verd.

20ndaks rasedusnädalaks on su kehas 50% rohkem verd kui enne rasedust.

See lisaveri võib tekitada imelikke kõrvalmõjusid, nagu veenilaiendid, hemorroidid ja isegi kuulus raseda “kuma” on sellest tingitud. (ka nahas ringleb rohkem verd).
Lisaveri võib põhjustada isegi ninaverejookse ja ninakinnisust, mis on põhjustatud limaskestade tursumisest. 

Su käed võivad pakitseda.

Sa ei pruugi olla masinakirjutada ega pianist, aga ainuüksi rasedus võib põhjustada mõnedele naistele karpaalkanali sündroomi. See kõrvaltoime, mida iseloomustab tuimus või torkimistunne kätes, on põhjustatud

rasedusaegsetest tursetest.

Lisavedelik organismis ( 25% rasedusaegsest kaalukasvust tuleb selle arvelt) võib gravitatisooni tõttu koguneda kätesse ja jalgadesse. See turse võib randmetes suruda närvidele ja põhjustada torkimistunnet.


Õnneks on kõigile neile kaheksale kehamuutusele lahendus – sünnitus!

 

Allikas 

 

Emmede Klubi