Alusta vaagnapõhjalihaste treeningut juba enne rasedaks jäämist!

Alusta vaagnapõhjalihaste treeningut juba enne rasedaks jäämist!

28. Feb 2019, 15:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ameerika urogünekoloogia ühingu andmeil kogeb tervelt kolmandik kõigist naistest põie- või soolepidamatust. Paljudel naistel tekib pidamatus kas raseduse ajal või pärast sünnitust. Neid probleeme saab ennetada ja leevendada hoolsa vaagnapõhjalihaste treeninguga, kuid spetsialistid on leidnud, et ligi pooled naised ei tee harjutusi õigesti.

Parim aeg oma vaagnapõhjalihaste treenimisega pihta hakata on tegelikult juba enne rasedaks jäämist, kuid ka raseduse ajal pole sugugi hilja treeninguga alustada.

Vaagnapõhi koosneb 14 lihasest, mille üks oluline ülesanne on põie- ja soolepidavus (kontroll pissimise ja kakamise üle). Muide, samad lihased mängivad rolli ka seksuaalse naudingu kogemise juures - orgasmi ajal toimuvad vaagnapõhjalihaste kokkutõmbed.

Kui sa pole oma vaagnapõhjalihastele kunagi mõelnud, ei pruugi sa aru saadagi, kus või mis nad täpselt on. Kõige lihtsam on oma vaagnapõhi üles leida nii: proovi vetsus olles pissimine poole pealt hetkeks lõpetada. Need samad lihased, mida uriinijoa peatamiseks ja uuesti vallandamiseks kasutad, ongi vaagnapõhjalihased.

Vaagnapõhjalihaste treenimine Kegeli harjutuste abil tähendab sisuliselt seda sama tegevust - nende lihaste kokku ja ülespoole pingutamist ning siis täielikult lõdvestamist, nii vaheldumisi. Saad seda teha igal ajal, igas kohas, ka kontorilaua taga istudes. 

Vaagnapõhjalihased ja nende töö on tihedalt seotud teiste meie keha süvalihastega. Seetõttu võib oma vaagnapõhjalihastega lähemalt tuttavaks saamist alustada ka harjutades iga päev kõhuhingamist:

1. Lama selili. 
2. Aseta üks käsi oma rinnale, teine rinnakorvi alla kõhule. 
3. Hinga sügavalt sisse nii, et kõht tõuseks, kuid rinnakorv jääks enam-vähem paigale. 
4. Aeglaselt välja hingates tõmba oma kõhulihased pingule. Tunned, kuidas seda tehes liigub ka vaagnapõhi - lihased tõmbuvad justkui ülespoole kokku.

Kui kõhuhingamine on käpas ja tunnetad oma vaagnapõhja liikumist kenasti, saad edasi minna igapäevaste Kegeli harjutuste juurde. 

Mida rohkem oma vaagnapõhjalihaseid enne rasedust, raseduse ajal ja pärast sünnitust taastumisperioodil treenid, seda suurema tõenäosusega pääsed ka vaagnapõhja nõrkusest tingitud pidamatusest. 

(Allikas: Mother.ly)

 

Kas Sina tead, kus vaagnapõhjalihased asuvad, oskad oma vaagnapõhja tunnetada ja treenida?