Arstidel soovitatakse raseduse katkemise diagnoosiga kauem oodata

Arstidel soovitatakse raseduse katkemise diagnoosiga kauem oodata

23. Oct 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti avaldatud uuringu tulemuste järgi soovitavad eksperdid arstidel raseduse katkemise diagnoosiga oodata, vältimaks raseduse katkestamist olukorras, kus loode oleks võinud tegelikult ellu jääda, vahendab Eesti Päevaleht.

Nimelt näitavad uued uuringud, et pole võimatu, et ellu võib jääda ka esimeses ultrahelis imeväiksena tunduv loode, kelle südamelööke kuulda ei ole.

Raseduse esimesed nädalad on naise jaoks väga pingeline aeg. Keskmiselt lõpeb viiest rasedusest üks katkemisega ja enamasti juhtub see just esimese kolme kuu jooksul. Raseduse katkemist on aga esimeste nädalate jooksul keeruline tuvastada - arstid vaatavad, kas loodet on üldse näha, kui suur on lootekott, kas see tundub tühi, kas suudetakse leida südametukseid jms.

Kui arst leiab nende tunnuste põhjal, et loode ei ole eluvõimeline, määratakse uus ultraheli. Kui see on liiga vara - näiteks nädala pärast - võib juhtuda, et raseduse katkemise diagnoos pannakse ja emakas puhastatakse loote puhul, millel on tegelikult eluvõime olemas. Seega soovitavad eksperdid kutsuda naine tagasi mitte varem kui kahe nädala pärast, et vähendada valediagnoosi esinemisvõimalus nullilähedaseks.

Eri uuringute kohaselt katkeb 50-70% rasedusi, kusjuurs enamik katkeb nii varajases järgus, et rasedust ei jõuta veel tuvastada. Raseduse katkemise ainus tunnus võib siis olla menstruatsiooni hilinemine. Juba diagnoositud rasedustest katkeb aga arvatavasti 10-20%, seega iga viies-kuues rasedus.


Kas Sinu raseduse esimeses ultrahelis suudeti tuvastada lootekott, loode ja südamelöögid? Kui ei, siis kuidas talitati edasi?