Kõrge vererõhk raseduse ajal

Kõrge vererõhk raseduse ajal

31. Jan 2013, 08:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vererõhk on jõud, millega veri surub vastu arterite seinu. Arterid on veresooned, mis viivad hapnikurikka vere südamest eemale, teistesse kehaosadesse. Kui rõhk arterites muutub liiga kõrgeks, on Sul kõrge vererõhk, mida nimetatakse ka hüpertensiooniks.

Vererõhu mõõtmisel kasutatakse kahte numbrit – ülemine/esimene number näitab survet, kui süda pumpab, madalam/teine number näitab survet, kui süda on puhkeasendis. Normaalne vererõhk on umbes 110/80. Kõrge vererõhu puhul on ülemine näitaja üle 140 ja alumine üle 90.

Kõrge vererõhk võib südamele koormav olla ja põhjustada raseduse ajal probleeme. Mõnel naisel on juba enne rasestumist kõrge vererõhk. Teistel on kõrge vererõhk raseduse ajal esmakordselt. Umbes kaheksal protsendil naistest esineb kõrge vererõhk raseduse ajal.

Millist liiki kõrget vererõhku võib raseduse ajal esineda ja kuidas seda ravida?


Raseduse ajal esineb neli peamist kõrge vererõhu liiki:

Krooniline hüpertensioon

See on kõrge vererõhk, mis esineb juba enne rasestumist, või tekib enne 20.rasedusnädalat ja ei kao peale sünnitamist.

Raseduse ajal jälgib Sinu ämmaemand, et vererõhk oleks normis. Ilma ravita võib see põhjustada terviseprobleeme nagu südamepuudulikkus ja insult.
Ta kontrollib ka preeklampsia märke.

Ämmaemand või arst jälgib ka ravimite puhul, et see oleks ohutu Sinu beebile. Mõned vererõhu ravimid (ACE inhibiitorid ja angiotensiini retseptorite blokaatorid), võivad raseduse ajal Sinu last kahjustada.

Võib-olla on võimalik raseduse esimeses pooles nende ravimite manustamine lõpetada. Selle aja jooksul tavaliselt vererõhk langeb. Ära hakka ühtegi ravimit võtma, lõpeta ravimite võtmist või vaheta ravimeid ilma ämmaemandaga konsulteerimata.

Su ämmaemand võib ka ultraheli teha, et loote südamelööke, lapse kasvu ja tervist kontrollida. Kõrge vererõhu puhul võib olla vaja varem sünnitada, kui hüpertensioon halveneb või kui tekib preeklampsia.

Preeklampsia.

See on kõrge vererõhk, mis esineb ainult raseduse ajal. Preeklmapsiaks loetakse, kui naisel on kõrge vererõhk ja valk uriinis. See algab tavaliselt peale 20.rasedusnädalat ja kaob peale sünnitamist.

Preeklampsia võib olla tõsine meditsiiniline seisund. Harvadel juhtudel lausa eluohtlik seisund – eklampsia. Viimane põhjustab krampe ja isegi kooma seisundit. Isegi, kui Sul on kerge preeklampsia, vajad sa ravi, et see ei süveneks. Ilma ravita preklampsia võib põhjustada neeru-, maksa- ja ajukahjustusi. Ravi sõltub sellest, kui raskel kujul preklampsia esineb.
Ravi võib ulatuda ämmaemanda põhjalikumast jälgimisest kuni raseduse esilekutsumiseni.

Rasedushüpertensioon.


See on kõrge vererõhk, mis esineb ainult rasedatel. Erinevalt preklampsiast, ei kaasne sellega uriinis esinevat valku.

Algab see samuti peale 20.rasedusnädalat ja kaob peale sünnitamist.

Me ei tea, kuidas vältida rasedushüpertensiooni. Aga kui sa oled enne rasedust ülekaaluline või rasvunud, aitab normaalkaalu saavutamine selle olukorra riski vähendada.

Raseduse ajal kontrollib ämmaemand igal külastusel Sinu vererõhku ja uriini. Ta võib kasutada ka ultraheli( või dopplerit) loote südamelöökide testimiseks ja tema kasvu ja tervise kontrollimiseks. 

Krooniline hüpertensioon koos preklampsiaga. 

Umbes ühel naisel neljast, kellel on hüpertensioon, esineb raseduse lõpus preeklampsiat.

Raseduse jooksul kontrollib ämmaemand sinu olukorda igal visiidil.

Milliseid kompikatsioone võib kõrge vererõhk põhjustada? 

Raseduse ajal aitab ämmaemand kõigile Sinu tervisemuredele lahendusi leida. Kõrge vererõhuga naistel on raseduse ajal tüsistuste tekkeks suurem risk, kui nendel, kellel on normaalne vererõhk. 

Madal sünnikaal.

 Madalaks sünnikaaluks loetakse loote kaalu alla 2.6kg.

Kõrge vererõhk võib kitsendada veresooni emakas. Selle tulemusel ei pruugi laps saada piisavalt hapnikku ja toitaineid, mis omakorda põhjustab aeglasema kasvamise.

Enneaegne sünd. 

Enneaegseks sünituseks loetakse enne 38.nädalal sünnitamist.

Isegi kui naine saab kõrge vererõhu vastu ravi, ei pruugi see alati aidata ja võib olla vaja tõsiste tervisehädade vältimiseks sünnitus varem esile kutsuda.

Platsenta irdumine. 

Selles olukorras eraldub platsenta enne sünnitust emaka seinalt. See saab eralduda osaliselt või täielikult. Kui see juhtub, ei saa laps piisavalt toitaineid ja hapnikku. Platsenta irdumise puhul on peale 20. Rasedusnädalat kõige tavalisem sümptom vaginaalne vereeritus.
Kui sul tekib raseduse ajal verejooks, kontakteeru kindlasti arstiga.

Kuidas raseduse ajal kõrget vererõhku diagnoositakse? 

Enamikel naistest ei ole rasedusaegse kõrgenenud vererõhu puhul sümptomeid. Seega on väga oluline käia raseduse ajal ämmaemanda visiitidel, kus ämmaemand mõõdab vererõhku ja mõõdab valgu kogust uriinis.  Kui Sul on kõrge vererõhk, aitab ämmaemand sellele ravi leida.

Mida ma saan ise kõrge vererõhu ennetamiseks enne rasedust ära teha?

Kui Sul on enne rasedust krooniline hüpertensioon, käi enne rasestumist ülevaatlusel.  Tervislike valikute tegemine enne rasedust, aitab kõrget vererõhku kontrolli all hoida. Näiteks, liigu iga päev aktiivselt ja söö tervislikult – need aitavad Sind normaalkaalus püsida. Kui suitsetad, oleks hea ka sellest loobuda. Suitsetamine on kõrge vererõhuga inimestele ohtlik, sest see kahjustab veresoonte seinu.

Nende muutuste tegemine aitab kaasa ohutumale raseduse kulgemisele.

 

Allikas.

Emmede Klubi