Kuidas on võimalik, et naine ei tea oma rasedusest enne sünnitust?

Kuidas on võimalik, et naine ei tea oma rasedusest enne sünnitust?

11. Nov 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hiljuti jõudis ka Eesti meediasse uudis 47-aastasest Massachusettsi naisest Judy Brownist, kes sai kõhuvaludega haiglasse jõudes vaid tund enne lapse sündi teada, et on rase.

Naine oli arvanud, et tal on sapikivid. Kehas toimuvad muutused pani ta aga menopausi ja paisunud keskkoha vanusega lisandunud kaalu arvele. 

Massachusettsi juhtumi puhul on erakordne naise kõrge vanus. Lugusid ootamatult sünnitanud naistest ilmub aga meedias aeg-ajalt ikka.

Postimees kirjutab, et Hiiumaa haiglas leidis selline sündmus aset viimati septembris. Naine jõudis EMO-sse kaevates seljavalu, kuid sai teada rasedusest ja sünnitas ööl vastu järgmist päeva tütre. Hiiumaa haigla õendusjuhi Riina Tamme sõnul on säärane juhtum küll huvitav, kuid mitte mingi uudis, sest seda tuleb ikka ette. Korra on Hiiumaal juhtunud ka nii, et rasedusest mitteteadlik naine ei jõudnudki haiglasse - ta sünnitas koju duši alla ja kutsus seejärel suurest ehmatusest kiirabi. 

Kuidas see võimalik on, et mõned naised ei tea oma rasedusest enne sünnituse algust? Mõningad võimalikut põhjendused nähtusele, mida nimetatakse ingliskeeles cryptic pregnancy:

* Valenegatiivne või liiga vara sooritatud kodune rasedustest. Millegipärast jääb mõne naise kehas hCG hormooni tase kas esialgu või isegi terve raseduse ajaks rasedustestidega tabamatult madalale tasemele. Kui testi tegemiseks on veel vara, võib teine triip ilmuda ka kauem, kui pakendile märgitud aja jooksul. 

* Väga madal rasvaprotsent naise kehas (näiteks sportlastel), mistõttu naise keha hormonaalne tasakaal võib olla paigast ära.

* Teine paigast ära hormonaalse tasakaalu põhjustaja võib olla varajase menopausieelse seisundi tõttu. Ka võib rasestunud naine arvata, et päevad jäävad ära, sest menopaus on käes. 

* Hormonaalset tasakaalu mõjutavad ka rasestumisvastased vahendid. 

* Kui rasestub alles sünnitanud või veel imetav ema, ei pruugi tema hormoonaalne tasakaal olla veel normaliseerunud. Seetõttu võib uus rasedus naisel, kes arvab end raseduse sümptomeid hästi tundvat, ka hoopis teistsugusena ilmneda. 

* Hormonaalset tasakaalu mõjutab ka polütsüstiliste munasarjade sündroom. 

* Raseduse ajal jätkuv veritsus, mistõttu naine ei pea end rasedaks. Enamasti jäävad päevad raseduse ajal ära, kuid mõnel naisel jätkuvad ebaregulaarsed päevadesarnased verejooksud kas raseduse alguses või lõpuni välja. Seda eriti ülaltoodud juhtudel, kui hormonaalne tasakaal on paigast ära ja hCG ei tõuse piisavalt. 

* Ülekaaluliste naiste puhul võib raseduse mitteavastamise juures rolli mängida vähene või märkamatu kaalutõus.

* Klassikaliste rasedussümptomite puudumine. Kõigil naistel ei teki näiteks rasedusaegset suuremat väsimust või hommikust iiveldust, mõnel ei teki aga ühtegi märgatavat sümptomit.

* Rahulik beebi. Mõned looted liigutavad üsas vähem kui teised ja ema võib need liigutused seedeprotsessiga sassi ajada.

* Viljatuse diagnoos. Kui naisele on öeldud, et tal ei ole võimalik lapsi saada, ei pruugi ta osata ilmnevaid sümptomeid raseduse arvele panna.

* Eitamine. Kui naine jääb rasedaks raskes olukorras, näiteks väga noorena, majanduslike või suhteprobleemide korral, võib tema aju suurest stressist toimuvat eitada.

* Psühhiaatrilised probleemid. Bipolaarse häire, skisofreenia ja mõningate muude vaimse tervise häirete puhul võib inimese aju samuti rasedust ignoreerida.


Ka Eestis on hulgaliselt naisi, kes on rasedusest teada saanud alles sünnitades. Kas oskad meiega jagada mõnda taolist lugu?