Kuum ilm võib rasedusele ohtlik olla

Kuum ilm võib rasedusele ohtlik olla

05. Jul 2022, 17:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuumad suveilmad on ka Eestis üha tüüpilisemad. USA teadlased avaldasid hiljuti seitse aastat kestnud uuringu tulemused, mille kohaselt võib kuum ilm mängida rolli raseduse katkemise juures, sest just suviti ja just kuumas kliimas esineb katkemist rohkem.

Teadusajakirjas Epidemiology avaldatud uuringus osales 12 197 rasedust planeerivat USA ja Kanada naist vanuses 21-45. Uuringu perioodiks olid aastad 2013-2020.

Ühe aasta jooksul rasestusid loomulikul teel pooled rasedust planeerima hakanud naised – täpsemalt 6104 neist.

Nendest 6104 naisest ligi 20% ehk 1188 kaotasid raseduse. Keskmine raseduse katkemise aeg oli kuus nädalat pärast rasestumist.

Huvitav on aga see, et kõige enam esines raseduse varases staadiumis katkemist just suvekuudel: juunis, juulis ja augustis, kõige enam aga augusti keskpaigas. Seda eriti nende naiste puhul, kes elasid USA lõunapoolestes osariikides või keskosas.

Miks varased rasedused just suvel suurema tõenäosusega katkesid, uuringus ei vaadelnud, kuid teadlased arvavad, et põhjuseks võib olla kuumus. Varasematest uuringutest on teada, et kuum ilm on seotud ka enneaegse sünnituse, madala sünnikaalu ja surnultsünniga.

Seega tasub raseduse eriti õrnas algusjärgus end suure kuuma eest hoida. Nüüd, kui ka Eestis on kuumalained muutumas iga-aastaseks, puudutab see ka meid.

  • Kuumalaine ajal püsi keskpäeval toas, liigu värskes õhus hommikul varem ja õhtul hiljem.
  • Hoia siseruumid jahedamad, sulgedes päeva ajaks ajal aknad ja kardinad ning avades need ööseks.
  • Võimalusel kasuta väliseid aknakatteid (luugid, kardinad, kleebised), mis hoiavad kuuma tuppa tulemast paremini, kui toa poolel olevad aknakatted.
  • Vajadusel kasuta konditsioneeri, kui statsionaarset konditsioneeri pole võimalik paigaldada, on abiks portratiivne konditsioneer.
  • Jälgi, et jooksid piisavalt vett ja hoiduksid koormusest.