Loote liigutused: millal tunda rõõmu, millal muret?

Loote liigutused: millal tunda rõõmu, millal muret?

20. Oct 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tunne, kuidas laps kõhus mürgeldab, põtkib ja luksub on üks raseduse suurimaid rõõme (jah, ka siis, kui me neid raevukalt põtkivaid varbakesi oma ribide vahel tunneme). See on kõige selgem märk sellest, et sinu sees kasvab uhiuus ja muljetavaldavalt energiline väike inimelu. Kuid loote liigutused raseduse ajal võivad tekitada ka muremõtteid– miks mu laps veel ei liiguta? Kas mu laps põtkib piisavalt? Liiga palju? Millal hakata lapse harvenenud liigutuste pärast muret tundma?

Nagu iga raseduski, on iga kõhus kasvav laps ja tema liigutuste sagedus ning tugevus erinevad. Kõige enam sõltub see ema kehaehitusest ning näiteks ka platsenta asetusest– naised, kelle platsenta asub emaka eesseinas (st. ema kõhu pool), tunnevad loote liigutusi harilikult hiljem, sest platsenta summutab teatud määral lapse liigutusi, selgitab erahaigla Fertilitas ämmaemand Maarja-Liis Kotkas.
 
„Naine hakkab loote liigutusi tundma umbes 20. rasedusnädala paiku. Korduvrasedad naised tunnevad loote liigutused ära varem– alguses on liigutused väga õrnad ning nende tajumine võib võtta veidi aega. Alguses võivad liigutused meenutada pigem soolestiku tööd,“ selgitab Maarja-Liis ja lisab, et paljud naised kirjeldavad loote esimesi liigutusi kui „mullitamist“. Mida kaugemale rasedus areneb ning mida enam laps kasvab, seda tugevamaks ja paremini tajutavaks muutuvad ka lapse liigutused. Kui naine tunneb tavapärase põtkimise asemel perioodilisi ja rütmilisi liigutusi, on see seotud sellega, et laps luksub. Juba kõhus olles valmistub laps imetamiseks ning õpib sõrmi imema ning lootevett neelama– seetõttu võibki teinekord juhtuda, et pisikene inimene sinu sees hakkab lihtsalt luksuma.

Kõige sagedamini tunnevad naised loote aktiivseid liigutusi õhtuti, kui naine on rahulik ning valmistub magamaminekuks. „Kui naine päeval aktiivselt toimetab ja ringi liigub, „kussutab“ liikumine lapse lootevees magama,“ selgitab ämmaemand.

Loote liigutusi ei pea ilmtingimata loendama ja kirja panema, kuid kindlasti soovitab ämmaemand jälgida, et lapse liigutused oleksid tavapärased. Loote liigutused on märk sellest, et lapsega on kõik hästi ning seetõttu oleks hea teada, millistel aegadel laps tavaliselt aktiivsem on ning jälgida, et ta nendel aegadel ka endast liigutuste abil märku annab. „Kui lapsel tekib hapnikuvaegus, lülitub ta esimese asjana nö „säästurežiimile“ ja vähendab oluliselt tehtud liigutuste arvu. Seda selleks, et säästa energiat elutähtsate funktsioonide tööshoidmiseks,“ selgitab Maarja-Liis.

Kui emale jääb mõnel päeval mulje, et laps ei liiguta piisavalt, ei pruugi see sugugi tähendada põhjust muretsemiseks-  kõige tõenäolisem on, et laps lihtsalt magab. Ämmaemanda sõnul võib lapse äratamiseks proovida temaga rääkida, kõhtu silitada ja liigutada või last sõrmega pisut toksida. Lapse liigutuste aktiveerimiseks võib tema sõnul kasu olla ka söömisest ja joomisest. „Kui laps sellisele äratamisele reageerib, tähendab see seda, et ta tõepoolest lihtsalt magas. Kui ta edaspidi liigutab nii, nagu tavaliselt, pole muretsemiseks mingisugust põhjust,“ rahustab ämmaemand murelikke emasid.

Kui loote liigutusi siiski tunda ei ole ja laps äratamisele ei reageeri, tuleks kiiremas korras pöörduda oma ämmaemanda või naistearsti poole või sõita erakorralisse vastuvõttu. Kõige tähtsam on välja selgitada, et laps ennast hästi tunneks ja et temaga oleks kõik kõige paremas korras. Enamasti kuulatakse selles veendumiseks loote südametööd või  tehakse KTG- või ultraheliuuring.

Müüt, et loode raseduse lõppfaasis enam „liigutama ei mahu“ ja et raseduse lõpus liigutusi tunda ei pruugi olla, ei vasta ämmaemanda sõnul sugugi tõele. „Raseduse lõpus võivad loote liigutused pisut väheneda ning muutuda teistsuguseks, sest lapse pea on juba vaagna sissepääsu juurde fikseeritud. Sellele vaatamata on lapse liigutused jõulised, sest laps on hoolega lihaseid treeninud ning sünni eel kaalu kogunud,“ selgitab ämmaemand.

Mitmendal rasedusnädalal tundsid Sina esimest korda loote liigutusi? Kuidas sa neid kirjeldaksid? Kas ka sinul tekkis raseduse jooksul mõnikord mure, et laps ei liiguta piisavalt tihti?


Emmede Klubi 
 20140924124307-98669.jpg

14. Oct 2014, 12:18

Meil olid esimesed liigutused 19nädala(I rasedus). Kardsin, et kui laps liigutama hakkab siis see teeb haiget, aga tegemist on äärmiselt armsa hetkega ja see tunne on niii hea.
Hetkel on korra olnud selline tunne, et laps ei liiguta piisavalt tihti. Eeldasin, et ta on väsinud ja magab ja nii oligi. Juba järgmisel päeval mürgeldas nii nagu varem.
Mulle väga meeldib kõhubeebiga suhelda kui ta mulle või mehele vastu põmmib- see on lihtsalt väga armas ! 😀

eveliiy eveliiy 25. Sep 2014, 22:22

Minu kõhubeebi liigutas väga palju ja jõuliselt. Minu kõht oli pidevalt mügarlik ja lapergune ja see oli nii nii armas ja hea tunne. Eriti aktiivselt hakkas poja liigutama, kui issi temaga rääkis. Alati kui issi küsis spordivõistluse või sportlase tulemusi oskas Robin talle vastata (nii mitme müksuga mitmes koht oli tulemas), neil olid omad jutud ja liigutused välja kujunenud.

Mirjam Mirjam 24. Sep 2014, 18:45 MerleTorim

Käega mina ka üldse veel ei tunne, aga alles nüüd tunnen viimaks, et need on ikka kohe päris kindlalt loote liigutused, mitte "mõni muu" mullitamine... 😀

24. Sep 2014, 18:01 Miiu Emmedeklubi.ee

Pole vaja vabandada. Ma pole oma nädalatest siin eriti rääkinud. Hetkel käsil 18n. 😀 Ma kohati olen sellist imelikku tunnet tundun kuid käega pole veel tundunud.

Mirjam Mirjam 24. Sep 2014, 17:48 MerleTorim

Vabanda, kui mul on kahe silma vahele jäänud, aga kui kaugel Su käesolev rasedus on? Minul on 22. nädal käsil (kusjuures teine rasedus) ja alles nüüd hakkasin liigutusi tundma. Vahepeal juba hakkas tunduma, et ei tulegi mingeid liigutusi. 😃

24. Sep 2014, 17:43

Esimese lapsega hakkasin tundma u. 16-17n , nüüd aga veel endiselt ootan. Midagi õrnalt tunnen, aga pole veel päris see 😀 Muresid pole olnud, esimene laps oli ülimalt aktiivne. Loote liigutused on väga äge tunne, kohati selline kõdi-tunne !