Madal hemoglobiinitase raseduse ajal

Madal hemoglobiinitase raseduse ajal

23. Jan 2013, 22:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Madal hemoglobiinitase raseduse ajal on levinud probleem ja seda on täheldatud ligikaudu 80% rasedatel. Et teada saada, mis põhjustab hemoblobiinitaseme langust raseduse ajal, loe edasi.

 Rasedus on üks imelisemaid kogemusi naise elus. Võimalus kanda elu enda sees, on suur rõõm. Rasedusega kaasnevad ka mõningal juhul tervisehädad. Üks neist on madal hemoglobiinitase.

Hemoglobiin on üks peamisi vere komponente, mis transpordib punaste verelibledega hapnikku teistesse organitesse.

Paljudel rasedatel langeb hemoglobiinitase raseduse ajal madalaks.

Tegelikult on see üks levinumaid probleeme raseduse ajal, mil vere hulk suureneb oluliselt ja see omakorda vähendab hemoglobiini taset ja punaliblede konsentratsiooni organismis.  Selle tulemusel võibki naine lõpuks aneemia all kannatada.

Rasedusaegse aneemia tunnused

Madal hemoglobin on raseduse ajal levinud probleem, sest naine peab ka last rauaga varustama. Ka verekogus suureneb raseduse ajal, et loodet emakas toita. Sel ajal toodab keha verd kiiremini. Mõnikord on nõutav rauakogus suurem, kui seda organismis on ja see omakorda viibki rauapuuduseni, mis on põhiline aneemia-vorm raseduse ajal.

 Vahel ei ole aneemial mingeid sümptomeid, kuid mõningad sümptomid, mis aneemia puhul esinevad, on:

  • Pidev väsimus ja nõrkus
  • Kahvatu nahk
  • Tihti esinev peavalu ( ulatudes nõrgast valust tugevani)
  • Pearinglus ja võimetus teha tööd
  • Tuimus- või külmatunne kätes-jalgades
  • Alanenud kehatemperatuur
  • Kerge valu rinnus
  • Õhupudus
  • Ärritunud olek
  • Ebanormaalne iha süüa imelikke asju nagu savi, värvi, muda, või mõnikord isegi jääd.
  • Surin peopesades ja jalgades

Aneemia riski raseduse ajal võivad suurendada: Hommikune iiveldus, mis võib oksendamist esile kutsuda; kui on rohkem kui üks loode emakas; kui on enne rasedust suurem vereeritus olnud; kui ei söö õiget rauaga rikastatud toitu ja toidulisandeid, mis on arsti poolt välja kirjutatud.

 Ravi madala hemoglobiinitaseme tõstmiseks

 On väga oluline, et hemoglobiinitase oleks enne rasedust, raseduse ajal ja isegi peale sünnitust normis. Rase naine peaks tarbima umbes 28-30mg rauda toidu ja muude toidulisandite kaudu. Rauataset tuleks mõõta regulaarselt, et tagada selle õigel tasemel püsimine. Tavaliselt saadabki arst või ämmaemand sind seda kontrollima.

Kui rauatase on liiga madalale langenud, võib arst rauatablette ja toidulisandeid välja kirjutada, et taset tagasi normi tuua. On ka rasedusaegsed vitamiinid, milles on lisarauda.
Lisaks rauatablettidele, tuleks igapäevaselt süüa rauarikast ja tasakaalustatud toitu ja ka c-vitamiini võiks lisaks võtta.

Rauarikaste toiduainete hulka kuuluvad rohelised köögiviljad, mereannid, lahja liha, täisteratooted, kuivatatud puuviljad ja teravili. Õige toitumine, sealhulgas toidulisandid, tagavad, et hemoglobiinitase jääb raseduse ajal ja peale sünnitust normi. 

Madal hemoglobiinitase raseduse ajal on veidi riskantne ni emale kui lapsele.
Nii et, söö rauarikast toitu, et säilitada normaalne rauatase organismis ja külasta ka regulaarselt oma ämmaemandat, et kõik oleks korras ja jälgitud. Hoia ennast!

Originaal: Marlene Alphonse 


Emmede Klubi