Mis sind sünnitusjärgsel perioodil ees ootab?

Mis sind sünnitusjärgsel perioodil ees ootab?

16. Mar 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viimaks on su beebi sündinud ja kindlasti oled sa ülimalt õnnelik, aga samal ajal tunned sa ennast väsinuna ja emotsionaalsena ning tundub, et ükski raseduseelne riie selga ei mahu. Perekoolides õpetatakse sind sünnituseks ette valmistuma, aga sünnitusjärgne aeg peaks samamoodi tähelepanu saama! Mida oodata esimestel nädalatel peale sündi, räägivad psühholoog Diana Zande ja ämmaemand Inese Kampusa. 

Peale sündi muutub ema füüsises ja psüühikas palju. 

Valulikud rinnad. Kui beebil on vale imemisvõte, võib imetamine päris valus olla. Ka õige võtte puhul on nibud alguses harjumisajal veidi tundlikud. Kui paar päeva peale sünnitust kolostrumi asemel rinda nö pärispiim tuleb, muutuvad su rinnad kõvaks ja suureks ja sa võid tunda pakitsust. Kui sa oled unistanud nii suurtest rindadest nagu on Pamelal, siis siin need on! Õnneks piima tootmine stabiliseerub ja rinnad ei ole enam varsti valulikud! Siiski jälgi, et laps haaraks rinnast õigesti ja su nibudesse ei tekiks lõhesid ning need ei veritseks.  

Kõhukinnisus. See võib juhtuda mõne päeva järel peale sünnitust. Ürita seda vältida, tarbides piisavalt vedelikku ja kõhtu pehmena hoidvaid toiduaineid ( puder, peet, kuivatatud ploomid jne). Kinnine kõht võib olla veelgi ebamugavam kui sul on hemorroidid või õmblused. 

Õmblused. Kui sul esines sünnitusel rebendeid (ja neid õmmeldi), võib see piirkond mõni aeg peale sünnitust hell olla. Tavaliselt ei soovitata istuda umbes 7-10 päeva peale sünnitust. Proovi rohkem lamada või nö ühe kannika peal kaldu istuda. Paranemisprotsessi ajal võib olla ebamugav köhida, aevastada või kõndida, aga see läheb mööda!

Hemorroidid. Juba raseduse ajal peavad mitmed tulevased emad hemorroididega silmitsi seisma, aga on suur tõenäosus, et peale sünnitust need probleemid leevenevad. 

Külma ja kuuma hood. Su kehas toimuvad suured hormonaalsed muutused ja just see põhjustabki külma ja kuuma hoogusid. 

Ebamugavus urineerimisel ja roojamisel. Lihaste venimine raseduse ajal võib põhjustada kontrollimatuid väiksemaid lekkeid kui sa köhid või naerad ja samamoodi on keerulisem oma soolte tööd kontrollida ja hädasid teha. Loomulikult ei esine need probleemid kõigil emadel. 

Emaka kokkutõmbed. Emakas tõmbub peale sünnitust suure hooga kokku ja teeb ta seda kokkutõmmete käigus. Neid võib rohkem esineda ajal kui sa imetad. Kui need on väga valulikud, tarbi imetamise ajal lubatud valuvaigisteid.

Tupevoolus (lohhiad). Peale sünnitust esineb sul menstruatsioonilaadne veritsus, aga seda pikema aja jooksul. Alguses on selle värv verepunane, hiljem see muutub heledamaks või pruunikamaks ja kestab keskmiselt 6-8 nädalat. 

Kaal. Sünnitusjärgne kaalukaotus on enamasti umbes 6-7kg. See sisaldab beebi kaalu, platsentat ja lootevedelikku. Ülejäänud lisakilod kaovad sujuvalt ja ka imetamine aitab sellele hästi kaasa, sest see kulutab 500 lisakalorit päevas. 

Tujukus. Paljud emad tunnevad, et nad on peale sünnitust kergelt ärrituvad ja nad nutavad sageli. Tavaliselt on need emotsioonid seotud psüühiliste muutustega, hormonaalsete muutustega, väsimusega, ootamatu sünnikogemusega ja emotsionaalsete muutustega uue rolli omaks võtmisel. Need tunded no normaalsed ja mööduvad tavaliselt paari nädalaga. 

Sünnitusjärgne depressioon. Kui eelnevalt räägitud olukord kestab pikemalt, võib see olla märk sünnitusjärgsest depressioonist, mida kogevad umbes 10-25% emadest. Neil on tujukõikumised, ärrituvus, süütunne ja meel on pidevalt kurb. Sünnitusjärgne depressioon võib esineda beebi esimese eluaasta jooksul ja esineb sageli naistel, kellel on eelnevalt olnud depressioon, nende elustiil on stressirohke või esineb perekonnas suuremaid probleeme 

Kuidas sina ennast sünnitusjärgsel perioodil tundsid?

Emmede Klubi

17. Mar 2014, 20:00

minul oli peale synnitust pakitsevad rinnad, piima oli nii palju lihtsalt ,et isegi pumpamisest polnud kasu , kui olin pumbanud 5-6min pärast olid jälle rinnad kivikövad ja jube valusad. Ja synnituse ajal puus pettis mind ja hakkas valutama , ja peale synnitust siis nädalake kaks nädalat valutas ei saanud voodist yles ega istuda korralikult 😀

eveliiy eveliiy 17. Mar 2014, 14:29

Kõige enam mäletan neid valulikke õmbluseid:.Mille pärast ei julgenud istuda, ega midagi teha, suurest hirmust, et äkki tulevad lahti. Ja see ühe kannika peal istumine ei tunudnud ka üldse mitte mugav😀

16. Mar 2014, 12:39

nädal valusid, kuna tehti lahkliha lõige ja muidugi valulikud rinnad. Aga muu oli kõik okei 😀