VIDEO: Sünnitusvalu vaigistamine ravimitega

27. Mar 2013, 13:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Statistika järgi kogeb vaid 5% naisi sünnitusaegset emakakaela avanemist ilma valudeta.
Sünnitusvalu on kehas kogetavatest valudest ainuke mõtestatud valu, mille tulemusel sünnib laps.

Sünnitusvalu leevendamiseks on mitmeid variante. Enne sünnitust tasuks enda jaoks läbi mõelda ja uurida, milliseid variante on olemas ja mida võiks kasutada.

Kõigepealt võiks siiski ära proovida, kuidas ennast ilma ravimiteta aidata saab.
Selleks on siis: hingamine, liikumine, visualiseerimine, muusika, tugiisiku abi, vee kasutamine jne. Alles siis, kui nendest ei piisa, võiks hakata kaaluma valuvaigisteid.

Kui naine ikkagi soovib valuvaigisteid, on tal valida erinevate variantide vahel.

Valuvaigisteid ei kasutata liiga vara sünnituse alguses, sest on vajalik, et emakas teeks lapse väljutamiseks tööd. Kui liiga vara ravimeid anda (kui sünnitegevus ei ole regulaarne või emakakael on liiga vähe avanenud), võtab see hoo maha ja pärast võib teisi ravimeid vaja minna, et sünnitegevust omakorda juurde saada.

Valuvaigisteid ei tohi kasutama hakata liiga vara ja ka vahetult enne lapse sündi.
Viimasel kolmel tunnil ei kasutata valuvaigisteid, sest kõik narkootilised valuvaigistid jõuavad ka lapseni, ja võivad lisaks sellele pärssida ka lapse hingama hakkamist ning imemisrefleksi.

Narkootilistest valuvaigistitest on olemas Tramadoli küünlad. Need võivad pika sünnituse puhul aidata naisel vahepeal puhata.

Teiseks on olemas Petidini süstelahus, mis on üsna sarnase põhimõttega nagu Tramadol ja mida süstitakse lihasesse.

On olemas veel naerugaasi võimalus. Viimast hingatakse tuhu ajal narkoosimaskiga.
Naerugaas on gaasisegu mis võtab valuaistingut veidi pehmemaks ja aitab sünnituse ajal valudega toime tulla Naerugaasiga tuleb olla ettevaatlik – kui seda liiga palju hingata, võib ennast lausa narkoosi hingata. Päris magama ei jää, aga hiljem ei mäleta sünnitusel toimunut ja sellest oleks ju ka väga kahju.

Valuvaigistite kasutamine ei tähenda, et naine sünnitab täiesti ilma sünnitusvaludeta. Need on siiski meetodid, et naine saaks kehast pinget vähemaks ja puhata, ning emakakael saaks lõdveneda ja avaneda.

Tänapäeval kasutatakse väga palju epiduraal anesteesiat. Enne epiduraali paigaldamist tuleb nõusoleku lehele alla kirjutada. Kuna epiduraali puhul on võimalik, et tekib vajadus muid ravimeid kasutada, loob ämmaemand veenitee ja paneb sinna tilkuma füsioloogilise lahuse.

Vajadusteks võivad olla siis emaka jõuetus, vererõhu liigne langus emal jne. seisundid, mis vajavad ravi sünnituse ajal. Epiduraal võib emakat ka liialt lõdvestada ja seda tuleb omakorda turgutama hakata.

Epiduraali plussid tulevad välja kõrge vererõhuga sünnitajatel ja ka hästi tihke ehk rigiidse emakakaelaga naistel. Kelle jaoks epiduraal justkui loodud ongi.

Kui veenitee on loodud, tulevad enamasti narkoosiarst koos oma narkoosiõega kas sünnitustuppa või viiakse sünnitaja spetsiaalsesse ruumi, kus tehakse protseduur steriilselt ära – tuimestatakse selg ja viiakse peenike kanüül seljaaju ümbritsevasse epiduraalruumi – kõigepealt nõelaga ja nõela kaudu viiakse seljaajju peenike plastmass kanüül, mis jääb sinna terve sünnituse ajaks. Selle kaudu süstitakse ravimit, mis tuimestab kõhtu ja alakeha..

Keeruline on epiduraali paneku juures tuhude ajal küürus olla, kuni epiduraal paigaldatud saab, kuid see on ainult paar tuhu. Valu leevendus tuleb juba umbes veerand tunniga. Kui on juba epiduraali kasuks otsustatud, ei saa enam vanni sünnitada. Samuti lisandub tilguti käele ja KTG andurid kõhule.

Soovitan sul jällegi käia ära perekooli loengutes tutvumas erinevate võimalustega kuidas iseennast ilma ravimiteta sünnitusel aidata ja ka nende ravimite – valuvaigistite – võimalustega, mida sinu haiglas pakutakse.

Kas valuvaigisteid kasutada või mitte, on siiski sünnitaja enda valik. Tema teab kõige paremini, kui valus tal on ja kaua ta jaksab.

Esialgu võiks küll proovida ilma valuvaigistiteta ja kasutada loomulikke valuleevendamise võtteid. Kui ikkagi on kasutatud valuvaigisteid sünnitusel, ei pea ennast halvasti tundma. Sünnitamine on väga eriline kogemus ja on hea, kui saab selle endale meeldivaks muuta.

Greetel Lee